Hovězí maso na grilu - tipy a triky

Hovězí maso na grilu - tipy a triky

Chystáte se grilovat steaky, hovězí pečeni nebo máte prostě chuť na dobře upečené maso a bojíte se, že vaše dosavadní zkušenosti s grilováním vám na tohle nestačí? Jak hovězí maso dobře ugrilovat, aby nebylo tvrdé a zůstalo šťavnaté? To a další tipy a triky, které vám usnadní přípravu hovězího masa na grilu a ušetří zklamané chvíle i peněženku, jsme pro vás právě připravili.

 

Bez kvalitního masa to nepůjde


Základem každého dobrého grilování jsou suroviny a v tomhle případě hovězí maso. Bez kvalitního vyzrálého hovězího masa se neobejdete. Z nevyzrálého hovězího, které je na pultech v řeznictví se dobrý steak na grilu prostě nedá udělat, ani kdybyste si koupili drahou hovězí svíčkovou.

Maso zráním mění své vlastnosti díky procesům, které v něm během 1-2 měsíců probíhají a je pak chuťově úplně jiné než nevyzrálé hovězí, které zůstane tuhé. V naší kamenné prodejně máme nabídku
vyzrálého hovězího masa převážně z Jižní Ameriky. Je jen na vás, zda máte rádi šťavnatější a výraznější chuť masa, která je typická pro Květovou špičku- Picanha, vysoký roštěnec - Rib Eye steak  nebo hovězí pupek - Flank steak. Dáváte-li přednost jemné chuti  tak pravá hovězí svíčkové nebo loupaná plec – Top blade bude pro vás ten pravý kousek masa. Naši prodavači vám s výběrem pomohou a doporučí to nejlepší.

 

 

 

Co je metoda přímého a nepřímého grilování? A kdy kterou využít?


Přímá metoda grilování spočívá v tom, že maso dáte na rozpálený gril na přímý oheň. U plynových a elektrických grilů si regulujete oheň pomocí hořáků a u grilů na dřevěné uhlí navršíte uhlí doprostřed grilu. Používá se při krátké úpravě masa jako je grilování steaků, špízů, hamburgerů, ryb a zeleniny. Jak správně využít metodu přímého či nepřímého grilování vám napoví i návod na videu na našich stránkách.

 

Nepřímá metoda je vhodná k pečení větších kusů masa na delší dobu, celé drůbeže a velkých kusů ryb v celku. Využívá se u ní cirkulace horkého vzduchu v uzavřeném grilu. U plynových grilů stačí nastavit teplotu pomocí hořáků na maximu. vypnout pak středový hořák a přiklopit.

U grilů na dřevěné uhlí je třeba rozhrnout brikety do stran nebo přesunou palivové nádoby tak, aby v prostředku vznikl volný prostor – tam se umístí miska, do které bude skapávat šťáva z masa.

 

Kombinaci obou metod využíváme při grilování velkých steaků jako je např. T-bone. Steaky napřed prudce opečeme na přímém žáru cca 2 minuty a poté přesuneme na nepřímé zóny na cca 4-5 minut dokud nedosáhnou požadované vnitřní teploty.

 


Sedm smrtelných hříchů při grilování!

  1. Grilovat na předem nevyčištěném grilu.
  2. Grilovat na předem nerozpáleném grilu (je potřeba rozpálit gril na cca 230-290°C). Jak ho správně rozpálit vám ukáže video s Weber kuchařem “Kajdou“.
  3. Vložit maso na gril přímo z chladničky (maso musí mít pokojovou teplotu).
  4. Maso zbytečně brzo odtrhávat od roštu (maso se odlepí samo hned jak se zatáhne).
  5. Maso neustále otáčet, píchat do něj a často zvedat poklop grilu (steak stačí otočit 1-2x během úpravy, při častém zvedání poklopu klesá ihned teplota grilu).
  6. Po ugrilování maso ihned nakrájet (nechte maso vždy alespoň 5 minut odpočinout pod alobalem – nevyteče vám tak veškerá šťáva ven, ale uvolní se do masa a bude tak  méně tuhé a šťavnatější).
  7. K úpravě masa používat předem připravené kořenící směsi a dochucovadla, které jsou k dostání v běžných obchodních řetězcích ( většina směsí obsahuje hlavně sůl a různá aditiva, která nemají na vašem mase co dělat. Skvělému steaku stačí pouze kvalitní hrubá mořská sůl a čerstvě mletý pepř!  Pokud chcete může být i trocha čerstvých bylinek.

 


 Praktické rady, které vám umožní grilovat ještě lépe  

  1. Pokud používáte při grilování máslo, zkuste si připravit tzv. přepuštěné máslo. Nebude se vám tak připalovat a můžete si ho uchovat i delší dobu v ledničce na další grilování. Přepuštěné máslo je k dostání i v obchodech či na farmářských trzích.
  2. Při grilování větších kusů masa, pokud je uveden v receptu česnek, použijte sušený. Čerstvý česnek by se vám při delším grilování připálil a zhořkl.
  3. Chcete mít na steaku skvělé mřížkování? Máte-li gril značky Weber využijte mřížku  Sear Grate. Je to porcelánem smaltovaný grilovací rošt určený speciálně pro grilování steaků, které potřebují rychlé opečení, aby se maso nevysušilo.
  4. Při obracení masa na grilu používejte kvalitní grilovací náčiní a nepropichujte jej, jinak vyteče zbytečně šťáva z masa do grilu.
  5. Využijte šťávu či výpek z masa při grilování k přípravě jednoduché omáčky. Šťávu si slijte do pánve, přilijte  trošku vody, osolte a přidejte šťávu z citronu a čerstvý nebo čerstvě namletý pepř. Redukujte na grilu a přidávejte po kouskách ztuhlé máslo až bude šťáva dostatečně zahuštěná.
  6. Využijte udící dřevěné lupínky pro úžasné kouřové aroma masa.
  7. Pokud budete grilovat steak, zkuste maso před grilováním potřít rozpůlenou půlkou česneku, pak už jen dobrý olivový olej a hrubá mořská sůl.
  8. Připravujete-li maso na přímém grilování, měla by plocha vašich rozžhavených briket či uhlíků přesahovat plochu masa alespoň o 10 cm, aby se upeklo stejnoměrně.
  9. Grilujete maso, které jste před tím marinovali několik hodin ve směsi bylin či koření? Otřete marinádu na mase zlehka papírovou utěrkou před grilováním, jinak by se vám při pečení  koření přepálilo a zhořklo. Maso můžete pak znovu potřít olivovým olejem a osolit.
  10. Chcete-li si vše vyzkoušet v praxi pod dozorem těch nejlepších profesionálních kuchařů sledujte naše kurzy grilování Grillakademie Live, které pro vás pravidelně každý rok pořádáme ve spolupráci s firmou Weber.
Odeslat článek známému   Vytisknout